👋 Vitajte na našom novom webe

Ambientné osvetlenie interiéru: Skvelý doplnok do domácnosti

20.2.2024
Zdieľať:
Ambientné osvetlenie je akýkoľvek nepriamy alebo doplnkový zdroj svetla. Môže byť použité na vytvorenie určitej atmosféry v miestnosti, napríklad na vytvorenie romantickej alebo relaxačnej. Okrem toho pomôže znížiť únavu očí, zvýšiť produktivitu a zlepšiť kvalitu spánku. Jeho ovládanie pritom nemusí byť vôbec zložité.

Všestranné využitie v rôznych miestnostiach

Atmosféra miestností vo vašej domácnosti je dôležitá a ambientné osvetlenie je tou najlepšou možnosťou ako to dosiahnuť. Použiť ho môžete napríklad v obývacej miestnosti počas sledovania televízie, v kuchyni počas varenia, v jedálni pri jedení obľúbeného jedla, v kúpeľni počas sprchovania alebo vám tiež poslúži ako nočné svetlo v spálni predtým, ako pôjdete spať.

Ambientné osvetlenie počas sledovania televízie.
Ambientné osvetlenie interiéru počas sledovania televízie. Zdroj: Loxone.com
Ambientné osvetlenie na vytvorenie príjemného osvetlenia pred spaním
Ambientné osvetlenie na vytvorenie príjemného osvetlenia pred spaním. Zdroj: Loxone.com
Ambientné osvetlenie počas varenia obľúbeného jedla v kuchyni.
Ambientné osvetlenie počas varenia obľúbeného jedla v kuchyni. Zdroj: Loxone.com
Ambientné osvetlenie na romantickú večeru s polovičkou.
Ambientné osvetlenie na romantickú večeru s polovičkou. Zdroj: Loxone.com
Ambientné osvetlenie počas sprchovania v kúpeľni.
Ambientné osvetlenie počas sprchovania v kúpeľni. Zdroj: Loxone.com


Významný vplyv na zrak, psychiku a celkovú náladu

Správne osvetlenie má pozitívny vplyv na naše pohodlie a zrak. Zabezpečuje rovnomerné a dostatočné osvetlenie miestnosti, čím znižuje únavu očí pri rôznych činnostiach.


Okrem toho môže ovplyvniť našu náladu, pričom denné svetlo zlepšuje energiu, zatiaľ čo nevhodné svetlo môže spôsobiť negatívne emócie. Osvetlenie tiež dokáže opticky transformovať priestor a zdôrazniť jeho detaily, čím umožňuje prispôsobovať atmosféru podľa potreby a nálady. Závesné svietidlá nad konferenčným stolom môžu byť jedným z prostriedkov, ako to dosiahnuť.

Závesné svietidlo nad konferenčným stolom na vytvorenie vhodnej atmosféry.
Závesné svietidlo nad konferenčným stolom na vytvorenie vhodnej atmosféry. Zdroj: Loxone.com
Závesné svietidlo nad konferenčným stolom na lepšie sústredenie pri práci.
Závesné svietidlo nad konferenčným stolom na lepšie sústredenie pri práci. Zdroj: Loxone.com

Technológie a komponenty pre ambientné osvetlenie

Vývoj v oblasti osvetlenia posledných rokov priniesol revolúciu v možnostiach vytvárania a ovládania ambientného osvetlenia. Tie umožňujú dosiahnuť rôzne atmosféry v miestnostiach a prispôsobiť osvetlenie podľa individuálnych potrieb.

  • LED pásy: Tenké a flexibilné LED pásy pod nábytok, police alebo na strop môžu vytvoriť rôzne svetelné efekty a podsvietenie v miestnosti
  • Stmievače: Umožňujú regulovať intenzitu svetla, čím sa dosiahne požadovaná atmosféra v miestnosti
  • RGBW LED Spoty: Dokážu meniť farbu a jas svetla, čo umožňuje širokú škálu farebných odtieňov pre prispôsobenie osvetlenia podľa nálady alebo denného svetla.
  • Inteligentné domáce systémy: Umožňujú centralizované riadenie osvetlenia v dome, vzdialené ovládanie cez mobilnú aplikáciu či nastavovanie svetelných nálad a plánovanie časových intervalov pre zmeny osvetlenia. Jedným z nich je napríklad inteligentný systém Loxone.
  • Senzor prítomnosti: V inteligentných systémoch automaticky prispôsobia osvetlenie podľa aktivity a denného svetla, čo šetrí energiu a zvyšuje pohodlie v domácnosti.
LED pásy na strope a nábytku poskytujú dekoratívne akcenty.
LED pásy na strope a nábytku poskytujú dekoratívne akcenty. Zdroj: Loxone.com
LED Závesné svietidlá RGBW osvetľujú celú plochu stola a opticky oddeľujú plochu.
LED Závesné svietidlá RGBW osvetľujú celú plochu stola a opticky oddeľujú plochu. Zdroj: Loxone.com
Detektor prítomnosti je jednou z nevyhnutností v inteligentnej domácnosti od Loxone a tvorí základ mnohých užitočných funkcií smart home.
Detektor prítomnosti je jednou z nevyhnutností v inteligentnej domácnosti od Loxone a tvorí základ mnohých užitočných funkcií smart home. Zdroj: Loxone.com

Neobmedzené možnosti ovládania

Integrácia rôznych technológií do ambientného osvetlenia môže priniesť komplexné a inteligentné riešenia, ktoré umožňujú plné využitie jeho potenciálu v domácnostiach či komerčných priestoroch. Tieto technológie zahŕňajú:

  • PWM (Pulse Width Modulation): PWM je metóda riadenia jasu LED osvetlenia tým, že mení čas, počas ktorého je LED svietiaca a vypnutá. Je to efektívny spôsob stmievania a nastavovania intenzity svetla. PWM sa často používa v kombinácii s LED pásmi a inteligentnými ovládačmi.
  • DMX (Digital Multiplex): DMX je štandardizovaný protokol pre riadenie osvetlenia a zvukových systémov. Je často využívaný v komerčných a profesionálnych osvetľovacích systémoch pre koncerty, divadlá a eventy.
  • DALI (Digital Addressable Lighting Interface): DALI je protokol, ktorý umožňuje komunikáciu a riadenie LED svetiel v komerčných budovách a verejných priestoroch. Je vhodný pre zložité osvetlenie s možnosťou individuálneho riadenia jednotlivých svetelných bodov.
  • Loxone Tree: Technológia Loxone Tree je súčasťou inteligentného systému Loxone. Je navrhnutá pre jednoduchú inštaláciu a riadenie osvetlenia, ako aj iných zariadení v dome. Používa špeciálny protokol Loxone pre efektívnu komunikáciu medzi rôznymi zariadeniami.
Príklad využitia protokolu DALI v kinosále.
Príklad využitia protokolu DALI v kinosále. Zdroj: Loxone.com
Príklad využitia protokolu DMX v priestoroch pre koncerty. Zdroj: Loxone.comPríklad využitia protokolu DMX v priestoroch pre koncerty.
Príklad využitia protokolu DMX v priestoroch pre koncerty. Zdroj: Loxone.com

Je dôležité zdôrazniť, že inštaláciu týchto technológií by mal vždy vykonávať odborník s odbornými vedomosťami o elektrických systémoch a osvetlení. Komplexné riešenia môžu vyžadovať presné plánovanie, programovanie a nastavenie, aby boli efektívne a bezpečné.

Konfigurácia nebola nikdy jednoduchšia

Inteligentné systémy a aplikácie umožňujú nezvyčajnú flexibilitu a kontrolu nad osvetlením v domoch. Jedným z nich je aj systém Loxone. S jeho pomocou môžete kombinovať rôzne svetlá, intenzitu svetla a farby, aby ste vytvárali individuálne svetelné nálady. Tie sa dajú následne jednoducho naprogramovať a ovládať cez aplikáciu. Nastaviť si ich môžete napríklad podľa aktuálnej činnosti v miestnosti či denného času.

Podľa aktuálnej činnosti v miestnosti:

Vytvorte si scénu v aplikácii pre rôzne činnosti, ako je relaxácia, práca na počítači, čítanie, jedlo alebo sledovanie filmov. Nastavte, aby boli intenzita osvetlenia a farebný tón prispôsobené vašim potrebám. Napríklad scéna „Večerná relaxácia“ môže zahrňovať tlmené svetlo, zatiaľ čo scéna „Práca na počítači“ môže vyžadovať jasné a neutrálne svetlo.

Podľa denného času:

Programujte scény osvetlenia, ktoré sa menia počas dňa. Ráno môže byť svetlo svetlejšie a studenšie, zatiaľ čo večer sa postupne prechádza na teplejšie a tlmené osvetlenie, aby sa dom pripravil na nočný režim.

Osvetlenie na 24V vs. 230V: Ktoré je pre vás to správne?

Pri výbere osvetlenia pre svoj domov alebo projekt sa často stretávame s voľbou medzi osvetlením na 24V a 230V. Pozrime sa na stručné porovnanie týchto dvoch typov osvetlenia:

  • 24V osvetlenie: Ideálne pre dekoračné účely a miesta, kde bezpečnosť je kľúčová. Nižšie napätie minimalizuje riziko úrazu elektrickým prúdom, čo ho robí vhodným pre LED pásy a atmosférické svetlá. Nemusí byť ideálny pre veľké priestory a výber svietidiel je zatiaľ menší. Obvykle býva aj vyššia obstarávacia cena, ktorá je ale vyvážená nižšou spotrebou a dlhšou životnosťou.
Príklad využitia 24V osvetlenia.
Príklad využitia 24V osvetlenia. Zdroj: Loxone.com

230V osvetlenie: Naopak, osvetlenie s napätím 230V pracuje pri štandardnom domácom napätí a ponúka vyšší maximálny výkon. To ho robí vhodným pre miesta, kde je potrebné veľmi silné osvetlenie a rôzne aplikácie, vrátane žiaroviek, reflektorov a iných svietidiel. 230V svietidlá obvykle nemajú tak jemné stmievanie a zmenu farieb. Môžu tiež viac trpieť na „blikanie“.

Príklad využitia 230V osvetlenia.
Príklad využitia 230V osvetlenia. Zdroj: Loxone.com

LED osvetlenie: Cesta ako ušetriť a byť energeticky efektívny

Technológia LED prináša významné výhody v oblasti energetickej účinnosti. Jej nízka spotreba elektrickej energie a dlhá životnosť v porovnaní s tradičným osvetlením výrazne znižujú náklady na energiu a potrebu výmeny žiaroviek, čím prispievajú k udržateľnejšiemu a efektívnejšiemu osvetleniu.

Príklad využitia LED osvetlenia v domácnosti.
Príklad využitia LED osvetlenia v domácnosti. Zdroj: Loxone.com

Ďalšie tipy a inšpirácie pre váš interiér:

Picture of Eleonóra Uhrovičová

Eleonóra Uhrovičová

Marketing specialist | Ambiente Design

Spolupráca

Veľkoobchodné cenníky

Už ste sa registrovali?

Už ste nás požiadali o prístup? Použite heslo, ktoré sme vám odoslali na e-mail pre prístup k cenníkom na odkaze nižšie:

Požiadajte o prístup!