👋 Vitajte na našom novom webe

KOBERCE ZÚTULNIA KAŽDÝ PRIESTOR: PODĽA ČOHO ICH VYBERAŤ?

20.3.2022
Zdieľať:
Prečo by ste si mali domov zaobstarať aspoň jeden kvalitný koberec? Dôvodov je hneď niekoľko. Okrem toho, že priestoru dodajú príjemný, útulný ráz, majú aj ďalšie praktické vlastnosti, ktoré vás presvedčia.

Asi najvýraznejšou je schopnosť navodiť príjemnú atmosféru v interiéri. Koberce vytvárajú nezameniteľný pocit domova. Tiež dotvárajú celkový vzhľad miestnosti – vedia opticky meniť priestor podľa potreby.

Kľúčovým benefitom kobercov je ich mäkké spracovanie, bez problémov môžete chodiť doma naboso. Ak zvolíte koberec, potešia vás aj jeho hrejivé a tepelnoizolačné vlastnosti, nebudete viac potrebovať podlahové kúrenie ani papuče. Jeho ochranná funkcia bráni poškriabaniu a mechanickému poškodeniu podlahy.

Koberce sú ideálne pre deti, nakoľko sú protišmykové a vaše ratolesti sa môžu bez problémov hrať na zemi bez toho, aby ste sa báli, že prechladnú. V niektorých domácnostiach sú zlé akustické vlastnosti, umiestnením koberca sa rozloženie zvuku upraví. Nedávne výskumy nemeckých odborníkov navyše vyvrátili mýtus, že koberce sú liahňou roztočov a zdrojom alergénov. Vedeli ste, že koberce zabraňujú víreniu prachu vo vzduchu?

Dizajnový koberec s motívom vĺn značky Stepevi

Ako si vybrať ten „pravý“ koberec do vašej domácnosti?

Výber koberca má mnoho rôznych aspektov, ktoré by ste mali zvážiť. Najskôr sa zamerajte na rozmery koberca a jeho použitie, podľa toho zistíte, čo by mal spĺňať. Iný koberec budete vyberať do kancelárie, iný do chodby a na schody, iný do obývačky alebo spálne.

Každá miestnosť má svoje špecifiká a odlišné nároky na používanie. Položte si otázku: Chcem koberec „od steny k stene“ – po celej ploche miestnosti, alebo by mi vyhovoval skôr kusový koberec na oživenie interiéru? Koberce určené pre strednú záťaž využijete v spálni, jedálni alebo v obývačke. Chodba, hala a detská izba bývajú frekventovanejšie, koberec v týchto priestoroch by mal spĺňať vyššie nároky.

Koberce v detskej izbe pohlcujú prach a tlmia zvuky | Vorwerk

TIP pre majiteľov a prevádzkovateľov komerčných priestorov:

Zistite prečo je záťažový koberec správnou voľbou pre váš komerčný priestor .
✓ Tipy na prémiových výrobcov
✓ Možnosti výberu záťažových kobercov
✓Úspešné realizácie v hoteloch, kanceláriách či iných komerčných objektoch

Najlepšie sa udržujú koberce z kvalitných materiálov

Nepodceňujte kvalitu materiálu. K výrobe väčšiny kobercov sa využíva kombinácia prírodných a syntetických vlákien – tým je zaručená odolnosť, trvanlivosť a pružnosť. Niekto dáva prednosť čisto umelým vláknam, ako sú polyamid, polypropylén alebo polyester. Z nich sa vyrábajú záťažové koberce, ktoré sa hodia do namáhaných priestorov.

Koberce z polyamidu sú trvácne, pružné a odolné voči špine. Polyester je jemný, farebne čistý a tiež je prirodzene odolný voči blednutiu a škvrnám. Polypropylén je zas mimoriadne pevný, odolný proti plesni a má aj slušné antistatické vlastnosti. Veľkým plusom je jeho nízka cena.

Z iného súdka je vlna a ostatné prírodné materiály ako bavlna, ľan, juta, sisal, hodváb, morská tráva, konope alebo kokosové vlákno či viskóza. Tie sú veľmi príjemné na dotyk a vyznačujú sa dlhou životnosťou.

Vlnené koberce však nie sú vhodné do domácnosti s alergikmi alebo osobami s dýchacími ťažkosťami, tí by mali voliť skôr syntetické materiály. Pri vlnených výrobkoch rozhoduje o kvalite a životnosti počet uzlíkov – vlákien upevnených na jednom centimetri štvorcovom. Bez ohľadu na to, či je koberec vyrobený ručne alebo strojovo, čím je kvalitnejší, tým je tento počet vyšší. Často sa stretnete s číslom 60, vyššiu kvalitu znamená hodnota 80. Koberec, ktorý disponuje údajom 100, patrí medzi vysoko kvalitné výrobky. 

Vlnený koberec bledej farby
Vlnený koberec vysokej kvality značky Creatuft dotvára príjemnú atmosféru

Ako sa o koberec starať, ak chceme, aby nám vydržal čo najdlhšie?

Dôležité je pravidelné vysávanie, najlepšie dva až trikrát týždenne. Čistotu koberca navyše podporíte aj vyzúvaním sa a správnym umiestnením rohožiek. Koberce s jemnými vrchnými vláknami vysávajte na nižšom stupni, vyšší by ho mohol poškodiť. Škvrny nikdy neodstraňujte prípravkami s obsahom chlóru, skúste ich čistiť čo najskôr od vzniku, najlepšie prostriedkom odporúčaným výrobcom. Pri hĺbkovom čistení suchou cestou stavte na prášok s absorpčnými vlastnosťami. Na čistenie mokrou cestou použite špeciálne prostriedky a vyhnite sa tým, ktoré bežne používate v domácnosti. Robotický vysávač je skvelý pomocník na koberce s krátkym vlasom, pri kusových alebo kobercoch s vyšším vlasom však nenechávajte nikdy robotický vysávač bez dozoru. Detailnejšie informácie nájdete v našom článku o zásadách starostlivosti o koberce.

kontakt

Picture of Eleonóra Uhrovičová

Eleonóra Uhrovičová

Marketing specialist | Ambiente Design

Spolupráca

Veľkoobchodné cenníky

Už ste sa registrovali?

Už ste nás požiadali o prístup? Použite heslo, ktoré sme vám odoslali na e-mail pre prístup k cenníkom na odkaze nižšie:

Požiadajte o prístup!