⚠️  E-shop s doplnkovým tovarom bude čoskoro opäť dostupný. Ďakujeme za pochopenie.

STAROSTLIVOSŤ O KOBERCE: VĎAKA TÝMTO RADÁM BUDÚ STÁLE AKO NOVÉ

20.3.2022
Zdieľať:
Koberce ako interiérové doplnky dodajú priestoru útulnosť, dokážu tiež účinne izolovať chlad od podlahy. Môže sa stať, že aj keď ich pravidelne vysávate, po nejakej dobe ich svieža farba zájde a kobercový vlas sa zošliape. Ak sa chcete z podlahovín tešiť dlhý čas, mali by ste si dať záležať na ich čistení. Koberce vysáva každý, no ich čistenie a údržba však všetkým jasná nie je. Čo je potrebné robiť so škvrnami, ako koberec ošetriť, ako často sa venovať intenzívnejšiemu čisteniu? Vedeli ste napríklad, že koberce je možné impregnovať? Údržba koberca vyžaduje prispôsobenie technológie samotného čistenia typu a materiálu podlahovej krytiny. Starostlivosť o koberce ocenia milovníci čistoty i alergici vo vašej domácnosti.

Neudržiavaný koberec sa stáva rajom roztočov, ktoré môžu spôsobovať množstvo zdravotných problémov. Existuje veľa spôsobov ako vyčistiť koberec. Na výber máte suché alebo mokré čistenie, môžete udržiavať koberec vlastnoručne i s pomocou stroja.

Ak máte luxusné koberce, je lepšie nechať si ich odborne vyčistiť profesionálnou firmou. Špecializované firmy majú váš koberec vyčistený do hĺbky a rýchlo vďaka praxi, profesionálnym prístrojom i prvotriednym prípravkom. Zabudnite na šmuhy a škvrny, do starostlivosti im môžete zveriť aj luxusné koberce z prírodných materiálov. 

Vyčerpávajúce čistenie koberca
Čistenie kobercov môže byť vyčerpávajúce, preto využite profesionálov.

Materiál určuje starostlivosť o koberec

Textilná podlahovina má dlhodobo svoje nezastupiteľné miesto v domácnostiach i v komerčných objektoch. Materiály, z ktorých sa koberce vyrábajú, sú veľmi rôznorodé – pri umelých sa používa syntetické vlákno (najčastejšie polypropylén a polyamid), prírodné koberce tvorí ovčia vlna, kozia srsť, hodváb, sisal, kokos, juta, ryžová slama alebo morská tráva.

Aby bol váš kúsok stále krásny, je nutné sa oň správne starať. Ku kobercu vždy žiadajte návod na ošetrovanie pre konkrétny typ podlahoviny. Neváhajte a zainvestujte do kvalitného vysávača s elektrickou rotačnou kefou, vďaka ktorej budú vlákna koberca stále „nadýchané“. Pozor, nevyhovuje však všetkým kobercom! Celoplošné intenzívne čistenie koberca robte ešte predtým ako sa veľmi znečistí.

Prečitajte si tiež: Koberce zútulnia každý priestor: podľa čoho ich vyberať?

Čo robiť, aby boli vaše dizajnové koberce stále ako nové? 

Možno vám neprezradíme nič prevratné, no dôležité a rozhodujúce je bežné denné čistenie kobercov. Dôvod? Táto starostlivosť zabezpečuje kobercu dlhodobo pekný vzhľad. Vysávanie musí byť dôkladné, zásadný je aj výber vhodného typu vysávača. Iný typ vyhovuje kobercom s krátkym vlasom, iný variant sa postará o tie s dlhým vlasom, inú starostlivosť vyžadujú vlnené koberce. Vždy voľte kvalitné vysávače, ktoré dokážu odstrániť nečistoty z hĺbky vlákna a vždy si overte, aký spôsob vysávania je pre konkrétnu kobercovú konštrukciu vhodný. Vlnené koberce potrebujú špeciálny prístup, aby nesplstnateli – nikdy pri nich nesiahajte po vysávačoch s rotačnou kefou.

Ručne vyrábaný vlnený koberec
Ručne vyrábaný vlnený koberec značky Paulig

Ako si poradiť so škvrnami?

Rozhodne neexperimentujte! Nepokúšajte sa škvrny odstrániť „zaručenými radami“ – riedidlom, mydlom, práškom na pranie, soľou a pod. Vo finále by sa škvrna mohla niekoľkonásobne zväčšiť alebo by sa nečistota mohla dostať do vlákna, čím by následné zásahy už neboli stopercentne úspešné. 

Škvŕn sa zbavujte vždy len na tento účel stanovenými profesionálnymi odstraňovačmiMokrá metóda čistenia je vhodnejšia pre koberce zo syntetických materiálov. Na mysli máme polypropylén, polyamid, polyester alebo polyakryl. 

Na čistenie kobercov z prírodných vlákien ako bavlna, hodváb či vlna, je vhodnejšie použiť suchú metódu čistenia. Pokiaľ si chcete byť istí, že koberec čistením nezničíte, vyskúšajte prípravok na mieste, ktoré nie je vidieť. Pokiaľ vlastníte vzácny exkluzívny koberec alebo vlnený variant, radšej prenechajte jeho čistenie na odborníkov.

Pre čistenie exkluzívnych ručne tkaných kobercov z vlny, hodvábu (nie viskóza), môžete tiež použiť mokrú metódu čistenia. Keďže ide i materiály vysokej kvality, koberec sa neznehodnotí, dôležité je však použitie výhradne ekologické čistiace prostriedky, žiadnu chémiu.  

Impregnácia kobercu z umelých vlákien predĺži životnosť

Jej princípom je nanesenie ochranného prostriedku na vlákno koberca, vďaka čomu sa obalí neviditeľným ochranným filmom. Benefitom impregnácie je, že nečistoty sa nezachytia na vlákne koberca a ľahšie sa vysajú pri bežnej údržbe. Výsledkom je čistý, farebne jasný vzhľad koberca, jednoduchšia pravidelná údržba a dlhšia životnosť koberca

Impregnácia tiež zabraňuje deformáciám vlákna koberca, jeho zošliapaniu a vytvoreniu vychodených cestičiek. Impregnácii by malo predchádzať dôkladné hĺbkové čistenie koberca – najlepšie mokrou metódou.

Škvrna na koberci z rozliateho vína
Impregnácia ochráni koberec pred škvrnami

kontakt
Eleonóra Uhrovičová

Eleonóra Uhrovičová

Marketing specialist | Ambiente Design

Spolupráca

Veľkoobchodné cenníky

Už ste sa registrovali?

Už ste nás požiadali o prístup? Použite heslo, ktoré sme vám odoslali na e-mail pre prístup k cenníkom na odkaze nižšie:

Požiadajte o prístup!