👋 Vitajte na našom novom webe

Umývateľné tapety do kuchyne: Estetické a funkčné riešenie

18.10.2023
Zdieľať:
Tapety sú neoddeliteľnou súčasťou moderných interiérov, do ktorých vnášajú unikátnu atmosféru. Ich použitie v kuchyni sa môže kvôli veľkej vlhkosti, pachom, mastnote či škvrnám z varenia zdať ako veľmi zlý nápad. Neustále napredujúca technológia im však otvorila dvere aj do sveta kuchýň. Ich veľkou výhodou je, že sa dajú oveľa ľahšie nahradiť ako lepené obklady či dlaždice. V nasledujúcom článku sa dozviete, prečo sú tapety nie len estetickým, ale tiež funkčným prvkom do vašej kuchyne.
Umývatelné tapety do kuchyne použitie

Tapeta v kuchyni s tehlovým dizajnom
Tapeta s tehlovým dizajnom značky Wall&decò

Na čo si dať pri výbere tapiet do kuchyne najväčší pozor?

Pri vyberaní vhodných umývateľných tapiet do vašej kuchyne vám odporúčame sledovať nasledovné atribúty:

1. Materiál

Materiál je kľúčovým faktorom pri výbere tapiet vhodných do kuchyne. Ideálnou voľbou sú vinylové tapety. Špeciálna povrchová úprava zabezpečuje ich pevnosť a vysokú odolnosť voči poškriabaniu, vlhkosti, pare a vode. Zároveň steny chránia pred poškodením. Pri správnej starostlivosti vám budú slúžiť roky. Dokonca odolávajú škvrnám a ľahko sa čistia pomocou navlhčenej handry. Ich jednoduchá údržba z nich robí plnohodnotnú alternatívu klasických obkladov za kuchynskú linku. Pri použití tapiet za sporák či varnú dosku vám kvôli bezpečnosti odporúčame vyberať nehorľavé tapety, ktoré sú odolné voči ohňu.

Do kuchyne sú vhodné aj textilné tapety s vrstvou ochranného laku, ktorý zabezpečuje ich umývateľnosť.

2. Štýl a vzor

Tapety vnášajú do kuchyne farby, štruktúry a eleganciu. V ponuke vinylových tapiet existuje široká škála vzorov a štýlov, od jednoduchých minimalistických dizajnov až po výrazné a farebné vzory. Je len na vás, či siahnete po tehlovom obklade, tradičných kachličkách alebo mozaike. Na svoje si prídu aj milovníci kameňa, omietky či mramoru. Trendom sú aj kvetinové dizajny a abstraktné a geometrické vzory. Pri výbere však vždy myslite na zladenie tapety s celkovým vzhľadom kuchyne, a na svoje osobné preferencie.

Kuchynská tapeta s mozaikovým dizajnom
Kuchynská tapeta s mozaikovým dizajnom značky Wall&decò

3. Údržba

Hoci sú umývateľné vinylové tapety navrhnuté tak, aby odolávali škvrnám a vlhkosti, niektoré môžu byť čistiteľné ľahšie ako iné. Je dôležité zistiť, akým spôsobom a ktorými čistiacimi prostriedkami je možné danú tapetu umývať. Väčšinu umývateľných tapiet vyčistíte vlhkou handrou a jemným domácim čističom. Niektoré druhy môžu byť odolné aj voči agresívnejším čistiacim prostriedkom. Vždy si precízne naštudujte symboly čistenia odporúčané výrobcom alebo nechajte poradiť od odborníkov. U nás v showroome vám ochotne odpovieme na akékoľvek otázky týkajúce sa výberu a údržby vodeodolných tapiet do vašej kuchyne. 

4. Inštalácia a starostlivosť

Inštalácia vinylových tapiet je obvykle jednoduchá a nemusí vyžadovať špeciálne nástroje alebo zručnosti. Dôležité je dodržiavať pokyny výrobcu a dbať na to, aby bol povrch steny hladký a vystierkovaný. Po príprave hladkou stierkou ich môžete pokojne nalepiť na rôzne podklady. Detailnejšie informácie a video ukážky nájdete v našom kompletnom návode, kde sa venujeme tapetovaniu. Vinylové tapety sa v prípade vliesového podkladu dokonca veľmi ľahko odstraňujú. Starostlivosť o kuchynské tapety spočíva predovšetkým v pravidelnom čistení a v dodržiavaní odporúčaní výrobcu.

Interiérové štúdio, na ktoré sa môžete spoľahnúť

V prípade, že necítite dostatočnú istotu vo vlastných schopnostiach pri tapetovaní alebo len uprednostňujete precíznu prácu, môžete sa obrátiť na skúsených odborníkov. V našom interiérovom štúdiu máme viac ako 20-ročné skúsenosti s tapetovaním a radi vám pomôžeme s výberom, inštaláciou a starostlivosťou o akýkoľvek druh tapety.

Na ktorých miestach v kuchyni použiť tapety?

Pri použití tapiet v kuchyni sa kreativite medze nekladú. Prinášame vám niekoľko tipov, na ktorých miestach ich môžete inštalovať.

Najčastejším spôsobom použitia tapiet v kuchyni je ich inštalácia za kuchynskú linku, prípadne za sporák či varnú dosku. Ide o veľmi praktické miesto, pretože tapety chránia steny pred vodou a škvrnami z varenia, no zároveň sú ľahko čistiteľné.

Umývateľná tapeta inštalovaná za sporákom a varnou doskou
Tapeta inštalovaná za sporákom a varnou doskou značky Wall&decò

V prípade, že máte kuchyňu spojenú s jedálňou, pomocou tapety umiestnenej za stolom dokážete zvýrazniť jedálenský priestor a efektívne ho oddeliť od iných zón v miestnosti. 

Jedálenská časť zvýraznená tehlovou tapetou
Jedálenská časť zvýraznená tehlovou tapetou značky Omexco | Seraya 

Tapetu môžete nainštalovať aj na stenu, na ktorej sú umiestnené otvorené poličky a regály. Sami uvidíte, aký vnesú do vašej kuchyne šmrnc a štýl.

Dizajnová tapeta zdobí vnútro poličiek
Dizajnová tapeta zdobí vnútro poličiek. Zdroj: abeautifulmess.com

Vedeli ste, že tapety môžete inštalovať aj na nábytok? Vyskúšajte nimi oživiť kuchynské dvierka či skrinky. Ak máte kuchynský ostrovček, môžete zvážiť použitie tapety na jeho bočných stenách či na jeho povrchu. Ide o skvelý spôsob, ako dodať centrálnemu bodu kuchyne estetickosť a unikátnosť.

Ak vaša kuchyňa disponuje barovým pultom, vyskúšajte inštalovať tapetu na jeho priečelie. Celému priestore tým dokážete dodať špeciálny vzhľad.

Tapeta zdokonalí vzhľad barového pultu
Tapeta zdokonalí vzhľad barového pultu. Zdroj: www.ginabaran.com

Túžite dopriať vašej kuchyni skutočne jedinečný vzhľad s nádychom retro štýlu? Skúste tapety aplikovať na vnútorné steny úložných priestorov. Najviac vyniknú v skrinkách a vitrínach so sklenenými dvierkami.

Tapety vo vnútri presklenej skrinky
Tapety vo vnútri presklenej skrinky. Zdroj: COURTESY OF CHANGO & CO.

Záver 

Pri výbere tapiet do vhodných do kuchyne je rozhodujúcim kritériom materiál. Mali by byť pevné, umývateľné a odolné voči poškriabaniu, vlhkosti, pare a vode. Vďaka množstvu vzorov a štýlov, od jednoduchých a elegantných až po extravagantnejšie a farebnejšie, sú tapety v kuchyni skvelým estetickým doplnkom. Starostlivosť o umývateľné tapety je veľmi jednoduchá a väčšinu z nich ľahko očistíte vlhkou handrou a jemným domácim čističom. Okrem toho, pri dôslednom dodržiavaní pokynov od výrobcu bez problémov zvládnete aj ich inštaláciu.

Najčastejšie sa tapety v kuchyni inštalujú za kuchynskú linku alebo za jedálenský stôl. Vyskúšajte ich umiestniť aj do vnútra otvorených poličiek,  či presklených skriniek. Dokonca ich môžete nalepiť aj na nábytok a oživiť nimi kuchynské dvierka, ostrovček či barový pult. Ak vás zaujímajú tapety v interiéri, môžete sa inšpirovať našim sprievodcom tapetami a zistiť, ktorý druh tapety je vhodný do jednotlivých miestností.

kontakt
Picture of Eleonóra Uhrovičová

Eleonóra Uhrovičová

Marketing specialist | Ambiente Design

Spolupráca

Veľkoobchodné cenníky

Už ste sa registrovali?

Už ste nás požiadali o prístup? Použite heslo, ktoré sme vám odoslali na e-mail pre prístup k cenníkom na odkaze nižšie:

Požiadajte o prístup!